Opublikowany przez: Familiepl 2022-04-06 09:58:34
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Rodrigo Pereira/ Unsplash
Na pewno znacie sytuacje z placu zabaw, czy choćby klubiku dziecięcego, gdy zatroskane mamy zastanawiają się, dlaczego ich pociechy jeszcze nie mają zębów? I właściwie kiedy dziecku wychodzą pierwsze zęby? Bo Tosia już ma, Janek też, a mój Gabryś ciągle nic… Spieszymy więc z wyjaśnieniem. Mamo, nie martw się, to kiedy dziecku wychodzą pierwsze zęby jest kwestią genów, ale zależy również od wielu innych czynników. A każde dziecko może mieć indywidualny kalendarz ząbkowania.
Okazuje się, że zęby naszych dzieci powstają już w życiu płodowym. Kiedy dziecku wychodza pierwsze zęby? Już około 4. miesiąca życia płodowego tworzą się pierwsze zawiązki zębów. Z pierwotnej listewki zębowej w 7 tygodniu życia płodowego powstaje 20 zawiązków zębów mlecznych, a w 4 miesiącu życia płodowego rozpoczyna się ich mineralizacja.
Rodzice jednak zaczynają się niepokoić w kilka miesięcy po narodzinach malucha, gdy nadal nie ma śladu zębów. Kiedy dziecku wychodzą pierwsze zęby? Zazwyczaj pierwsze zęby wychodzą dziecku około 4. miesiąca, ale mogą się one pojawić tez dopiero do 6 miesiąca. Wszystko zależy bowiem od naszych genów, bo jeśli w rodzinie były przypadki wychodzenia pierwszych zębów u dziecka nieco później, maluchy te mogą rozpocząć ząbkowanie nawet po 7 miesiącu życia.
To, kiedy dziecku wychodzą pierwsze zęby jest wprawdzie kwestią indywidualną, jednak przyjmuje się, że u większości populacji można ząbkowanie i wyrzynanie się mleczaków ubrać w pewne ramy czasowe.
I tak, u większości dzieci zęby górne wychodzą w przyjętych poniżej ramach czasowych:
Kiedy dziecku wychodzą zęby dolne?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.